רגישה מדי


את רגישה מדי", "בכיינית", "פחדנית", "כבר היית צריכה להתגבר" משפטים ששמעתי הרבה בילדותי. זה לימד אותי לא לסמוך על הרגשות שלי, להחביא אותן על מנת שלא לחוות את הבקורת מהסביבה.

העברתי שנים בתהליכים ולימודים עד שהבנתי שרגישות גבוהה זו יכולת מופלאה והפכתי אותה לכלי העבודה העיקרי שלי.

מחקר שקראתי השבוע על "האנשים הרגישים-אמפתיים" הפיל לי שני אסימונים חשובים: 1. אני לא לבד בזה, זה אפילו די נפוץ. זו יכולת שקיימת בכ 20% מהאוכלוסיה. מה שאומר, שאם זה לא את/ה בעצמך, סיכוי גבוה שיש לך ילד/אח/בן זוג/חבר כזה. 2. מאוד קשה עד בלתי אפשרי להסביר לאדם שלא חווה את זה, איך זה מרגיש ומה זה אומר.

אין לי שום כעס או האשמה כלפי הסביבה, רק רצון מאוד גדול להגיע לכמה שיותר אנשים עם הפוסט הזה כדי לשפוך אור על ה"תופעה". שאם רק לומדים לקבל ולעבוד איתה, יכולה להפוך להיות מקור כוח ועוצמה (במקום להסתיר אותה).

לפני שאכתוב מה זה אומר להיות בן אדם עם "רגישות ריגשית" חשוב לי להבהיר שיתכן שוני בסימפטומים בין אדם לאדם. יכול להיות שתזהו אתכם או את הקרובים לכם בחלק מהנקודות שאעלה ויתכן שיהיו נקודות נוספות. (כאמא ל2 ילדות רגישות אני יכולה לראות איך אצל כל אחת מהן זה מתבטא באופן שונה.)

אז ככה:

1. לאנשים בעלי "רגישות רגשית" יש יכולת אינטואטיבית לחוש אמפתיה כלפי אחרים. זה יכול להיות אנשים, בעלי חיים, או אפילו חפצים כמו הבובות שלי.

אמפתיה אומרת שאתה ממש יכול להרגיש את מה שהשני מרגיש. לפעמים זה כלי מצוין לתמיכה באחר אבל לילדים קטנים זה יכול להיות מאוד מאיים ומבלבל. לילדים יכול להיות קושי בלהפריד את מה שלי ומה שלו, וממש לחוות שינוי רגשי בעקבות מה שהאחר מרגיש. באותו אופן, הרגישים יכולים לחוש אי נוחות או לקפוא מול אדם אחר בלא סיבה נראית לעין לאדם רגיל. מאוד חשוב לשים לב לזה, במיוחד אם יש לכם ילד כזה. סמכו עליו, אם הוא לא רוצה להתקרב או ללכת למישהו, הוא יודע למה.

2. ה"רגישים רגשית" עלולים לחוש אי נוחות במקומות הומים וצפופים. לפעמים זה מגיע עד כדי מצוקה של ממש וצורך עז לצאת החוצה ולהתרחק מהמקום. מה שיכול לעזור במצב כזה זה כמובן לצאת משם ואם אין יכולת, יש טכניקות שיכולות לעזור, אשמח לפרט למי שרוצה. אם אתם הורים לילד כזה, לפעמים זה מטריף ומקשה, אבל חשוב לי שתבינו שהילד חווה מצוקה אמיתית ולא תמיד יוכל להסביר במילים "למה".

3. יגידו לך הרבה פעמים שאתה "רגיש מדי" . אתה חש שונה מהאחרים וסופג על הרגישות שלך בקורת. גם בתור מבוגר שלמד להשתמש ולהתנהל עם היכולת הזו טוב יותר, זה עדיין מאתגר לפעמים לנסות להסביר מה עובר עליך... אני רק רוצה להזכיר, ש זו יכולת מופלאה ויש לנו תפקיד חשוב כאנשים אמפתים בחברה. מה גם שכמו שחווים את הרגשות העצובים ביתר שאת כך גם את הרגשות השמחים. וזה מגניב

4. אדם או ילד רגיש במיוחד יעדיף לפעמים להיות לבד ולהמנע מסיטואציות חברתיות, בדיוק בגלל הסיבות שהזכרתי למעלה ובמיוחד אם הוא חווה הצפה רגשית כרגע. הרצון להיות לבד הוא כדי להמנע מעומס רגשי נוסף.

אני יודעת שזה קשה להבין לפעמים, אבל זה ממש חשוב לקבל. לא להבהל מזה. אני יכולה לראות איך הורים חוששים שלילד שלהם יש בעיה חברתית כשהוא בסה"כ עושה את הדבר הנכון עבורו, המנעות מסיטואציות שמציפות אותו רגשית.

5. לאנשים רגישים יש קושי מאוד גדול להתמודד עם אלימות מכל סוג שהוא, גם בחיים האמיתיים וגם בסרטים או בטלוויזיה. המראה של אדם נפגע, חוטף מכות או פצוע יכווץ ויערער מאוד. תמיד נעדיף קומדיות . אגב, מהדורת חדשות שמתנגנת בסלון הבית עלולה להיות חוויה קשה עבור ילד רגיש (שעוד אמור ללכת להרדם בקרוב) שימו לב לזה.

6. החוש האמפתי הגבוה, מושך אליו כל מיני אנשים שיש להם צורך בו. אתה תמיד תהיה זה שיבואו לספר לו את הקשיים וה"צרות" על מנת לקבל תמיכה. חשוב לשים גבולות אם זה מרגיש יותר מדי. (או להפוך את זה למקצוע כמו שאני עשיתי)

מוזמנים לשתף, לשאול שאלות, ואם זיהיתם את עצמכם תגידו משהו שאדע שאני באמת לא לבד

פוסטים אחרונים
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic